Nabíjanie elektromobilu

Prečo použiť nabíjaciu stanicu?
Čo je vlastne v elektomobile?
Elektromotor

Súčasťou každého elektromobilu je elektrický motor alebo viacero motorov. Výkon vozidla zaleží na ich výkone. Malé, štvormiestne, mestské vozidlo môže mať výkon okolo 48 kW.

Sada batérií

Slúži na uskladnenie el. energie potrebnej na pohon vozidla. Zjednodušene povedané, čím väčšiu kapacitu batéria má, tým väčší je dojazd vozidla. Batéria sa dobíja aj za jazdý vozidla pri spomaľovaí a brzdení. El. motor vtedy pracuje ako geberátor a dodáva energiu säť do batérie.

Samotný dojazd závisí aj od ďaľšich faktorov, ako napr, poveternostné podmienky, spustená klimatizácia alebo vykurovanie, svietenie atď. Každá energia ktorú elektromobil spotrebúva počas jazdy, znižuje djazd.

Zabudovaná nabíjačka

Každé vozidlo má zabudovanú nabíjačku. Slúži na prevod striedavého (AC) prúdu dodávaného nabíjacou stanicou na jednosmerný (DC), potrebný pre nabíjanie baterie. Obmedzuje taktiež  špičkovú hodnotu prúdu na hodnotu prijteľnú pre kábel a nabíjaciu stanicu.

Elektromobil je moňé nabíajť aj použitím jednosmerného prúdu, túto možnosť, kvôli vysokému potrebnému výkonu, poskytujú verejné nabíjacie stanice.

Zásuvka pre nabíjanie

Elektromobil je mák dispozíci jeden, alebo dva typy zásuviek, podľa požadovaného spôsobu nabíjania. Vždy je k dispozícii zásuvka na nabíjanie striedavým prúdom, ďalej móže byť vozidlo vybavené zásuvkou pre nabíjanie jednosmerným prúdom na rýchlonabíjacích staniciach. (ako napr. TESLA supercharger)

Od čoho závisí proces nabíjania?

Nabíjanie závisí od viacerých faktorov. Z pohľadu zariadení, ktoré doňho vstupujú, ide o zdroj nabíjania (domáca zásuvka, nabíjacia stanica) prepojenie (kábel), nabíjačka zabudovaná v samotnom elektromobile.

Rýchlosť nabíjania

Limitujúcim faktorom max. výkon každej časti v reťazci zdroj-kábel-nabíjačka vozidla. Výkon najslabšieho článku určuje max. výkon, akým je možné nabíjať. 

Príklady:

Nabíjačka v aute 7 kw, kábel 2,3 kW,  zásuvka 2,3 kW = nabíjanie výkonom 2,3 kW

Nabíjačka v aute 7 kw, kábel 7,4 kW,  zásuvka 22 kW = nabíjanie výkonom 7 kW

Výkon nabíjania môže taktiež ovplyvniť aktuálna spotreba ostatných spotrebičov v domácnosti.  Povedané inak, ak doma zapnete  spotrebiče ktoré použijú väčšinu energie, ktorú je možné vašej domacnosti dodať, pre nabijaciu stanicu už nezostane dostatok energie, aby mohla pracovat naplno, takže čas nabíjania sa predĺži.

Priemerný čas potrebný na plné nabitie 24 kW batérie

22 kw

< 1,5 hod

11 kw

< 3 hod

7,4 kw

< 4 hod

3,7 kw

< 8 hod

2,4 kw

< 12 hod (domáca zásuvka)
Typy konektorov
nabijacie konektory pre EV

V prvom rade treba vziať do úvahy možnosti, ktoré ponúka, resp. dovoľuje vozidlo a elektroinštlácia budovy, kde bude nabíjacia stanica umiestnená. Nemá zmysel investovať do drahšieho modelu ak jeho funkcie nedokážete využiť. Na druhej strane je múdre zvážiť možnosť investície do výkonnejšej nabíjačky pre potreby do budúcnosti.

Pri výbere určite zohľadnite :

Nabíjačka vo vašom vozidle – jej výkon limituje max. prúd ktorým možno nabíjať.

Typ zásuvky na vozidle. Kábel ktorým pripájate nabíjaciu stanicu k elektromobilu musí mať samozrejme rovnaký typ konektoru ako elektromobil.

Hodnota hlavnéhohlavného ističa (udávaná v ampéroch – A) táto limituje max. možný prúd s ktorým môže nabíjacia stanica pracovať. 

Počet fáz elektroinštalácie. Nabíjanie s využitím troch fáz je oproti nabíjaniu s použitím jednej fázy efektívnejsšie.

Výkon nabíjacej stanice (udávaný v kW) Ak vozidlo podporuje nabíjanie výkonom napr. 11 kW a nabíjacia stanica má výkon iba 7,4 kW, bude nabíjanie trvať dlhšie ako kebz bola nabíjacia stanica schopná nabíjať výkonom 11 kW (pri predpoklade použitia správneho kábla).

Autorizácia prístupu. Prístup k nabíjaciej stanici je možné podmieniť použitím kľuča, alebo bezkontaktnej autorizácie pomocu RFID karty.

Riadenéhé nabíjanie. Nabíjacie stanice, hlavne ich vyššie rady, ponúkajú mnoštvo doplnkových funkcií, ako napr. oneskorený čas nabíjania, prispôsobenie nabíjacieho výkonu vzhľadom na spotrebu ostatných spotrebičov v budove atď.

Kontrola spotreby. Možnosť kontroly spotreby el. energie a jej fakturáciu uživateľom. Táto možnosť nachádza uplatnenie vo verejných priestoroch, bytových domoch atď.

Možnosti pripojenia a riadenia ďaľšich nabíjacích staníc. Nabíjacie stanice je možné pripájať a riadiť pomocou viacerých rozhraní. Je možná aktualizácia software atď. Na tento účel sú (alebo môžu byť) vybavené rozhraniami Ethernet (RJ45), WiFi, 4G, OCPP, pripojenie na Cloud atď. Niektoré modely dokážu riadiť priradené nabíjacie stanice.

Možností je teda veľké množstvo, záleží len na Vašich požiadavkách.