Ako vybrať nabíjaciu stanicu a čo pri výbere zohľadniť?

Rozhodli ste sa preladiť na elektro, ale neviete ako riešiť nabíjanie doma? Prinášame Vám niekoľko typov, ktoré pri rozhodovaní pomôžu.

nabíjanie elektromobilov

Súčastná ponuka s domácimi nabíjačkami je naozaj široká a orientovať sa v nej nemusí byť pre každého ľahké. Ak ste sa rozhodli investovať do nabíjacej stanice, robíte tak hlavne preto, aby ste nemuseli myslieť na nabíjanie svojho vozidla počas dňa, keď na to nie je práve dostatok času, neplatili poskytovateľovi tejto služby na verejnosti, či jednoducho mali istotu, že ráno má Vaše vozidlo “plnú nádrž”.

Pri výbere je preto dôležité zohľadniť okrem iného aj nasledovné parametre a okolnosti.

zdroj : pixabay

Pripojenie

Nabíjacie stanice môžu byť vybavené pevným káblom s konektorom, alebo zásuvkou. V prípade verzie so zásuvkou, treba použiť prepojovací kábel. Konektor kábla sa musí zhodovať s konektorom na vozidle, aby bolo možné vozidlo k nabíjačke pripojiť. V Európe je najbežnejšim konektor TYP2.  Je na mieste otázka ktorá varianta je lepšia. V prípade pevného kabla nehrozí jeho strata a je vždy k dispozícii, nabíjanie je však limitované na typ konektora. V prípade zásuvky je možné nabíjačku prepojiť pomocou vhodného kábla k akémukoľvek vozidlu, čo môže byť pre niekoho žiadanou výhodou.

Výkon

Bežne použivaný rozsah je cca 3,7 kW – 22 kW, čím vyšším výkonom ste schopní nabíjať, tým rýchlejšie batériu nabijete.  Sú tu však obmedzenia.

Súčasťou každého elektromobilu je  zabudovaná nabíjačka. Najvyšší výkon, ktorý možno využiť, je limitovaný výkonom zabudovanej nabíjačky. Inými slovami, nemôžete nabíjať viac, ako Vám dovolí nabíjačka vozidla.

Elektroinštalácia budovy obmedzuje výkon, ktorý je možné nabíjacej stanici dodať. Bežná domácnosť použiva hlavný istič 25A, pri ktorom je max. výkon nabíjania 22kW. Pri menšom ističi, je to samozrejme menej.

light-bulb

zdroj : pixabay

Priemerný čas potrebný na plné nabitie 24 kW batérie

22 kw

< 1,5 hod

11 kw

< 3 hod

7,4 kw

< 4 hod

3,7 kw

< 8 hod

2,4 kw

< 12 hod (domáca zásuvka)

Autorizácia užívateľa

Prístup k nabíjacej stanici je možné obmedziť len na určitých užívateľov. Táto možnosť nachádza uplatnenie na poloverejných parkoviskách, napr. v bytových domoch a pod. Používanie môže byť obmedyené pomocou kľuča, alebo tzv. RFID karty, čo je bezkontaktná karta, ktorá sa použiva namiesto klasického kľúča.

Meranie spotreby a fakturácia

Vyššie rady nabíjacích staníc majú možnosť merania spotrebovanej el. energie, za účelom následnej fakturácie. Táto možnosť nájde uplatnenie ak je stanica zdieľaná, a užívatelia za nabíjanie platia.

Na záver...

Nabíjacie stanice ponúkajú množstvo ďaľšich funkcií ako napr. rôzne formy pripojenia k sieti, monitoring nabíjaceho procesu, automatické prispôsobenie výkonu atď. Je teda len na Vás, čo požadujete a reálne aj využijete.

Schneider Electric
Keba
schrack technik logo

zdroj : inpower / schneider electric / keba / schrack technik

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte...

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn